data-awssuidacr="EljQJOe7bgOkHKTzesE4un7TRBF4Ft8P"> -->
سوالات متداول

ثبت نام و دریافت کد بورسی :

شما می توانید با ورود به قسمت ثبت نام آنلاین و با وارد کردن اطلاعات فردی خود در کارگزاری توانا ثبت نام آنلاین انجام دهید.

در صورتی که اطلاعات شما در سامانه سجام موجود باشد به دلیل منطبق بودن سایت کارگزاری توانا با سامانه سجام اطلاعات شما به صورت خودکار نمایش داده می شود.

پس از ثبت نام می توانید با مراجعه به یکی از شعب کارگزاری توانا نسبت به تکمیل ثبت نام خود اقدام نمایید.

شما می توانید با پرینت قرار داد آنلاین از طریق صفحه ثبت نام و زدن امضا و اثر انگشت این قرار داد ها را به یکی از شعب کارگزاری توانا پست کنید.

خیر؛ طبق مصوبه سازمان بورس و اوراق بهادار، همه افراد می‌توانند کد بورسی دریافت کرده و به صورت آنلاین اقدام به خرید و فروش سهام کنند.

خیر . برای انجام معاملات آنلاین داشتن مدرک تحصیلی الزامی نیست.

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به منظور ارائه خدمات زیرساختی یکپارچه و فراگیر سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) را راه اندازی نموده است. مطابق ضوابط حاکم، اخذ هرگونه خدمات پایه برای تمامی مشتریان حقیقی و حقوقی منوط به ثبت اطلاعات و احراز هویت اشخاص مذکور است. این امکان در کارگزاری توانا فراهم شده تا با مراجعه به صفحه افتتاح حساب ثبت نام سامانه سجام و کارگزاری را به طور هم زمان و رایگان انجام دهند.

برای دریافت کد بورسی و کد آنلاین برای افراد زیر هجده سال باید نماینده قانونی(پدر یا قیم قانونی) شخص اقدام به دریافت کد بورسی و کد معاملات آنلاین نماید.

  • 11- اصل شناسنامه کلیه اعضا و هیئت مدیره و مدیر عامل
  • 12- اصل کارت ملی کلیه اعضا و هیئت مدیره ومدیر عامل
  • 13- تکمیل تمام فیلدهای فرم مشخصات مشتریان حقوقی و فرم تلفنی و فرم آنلاین مهر و امضا مدیر عامل و کلیه اعضا در محل های درخواستی(در صورتی که مصداق داشته باشد)
  • 14- اصل اساسنامه جدید
  • 15- اصل روزنامه رسمی جدید
  • 16- اصل آگهی تأسیس
  • 17- اصل آگهی تغییرات
  • 18- مستند بانکی (حساب بانکی به نام شرکت )
  • 19- معرفی پرتفو گردان روی سربرگ جهت گرفتن کد آنلاین ( مدارک شناسایی ایشان شامل اصل شناسنامه و اصل کارت ملی و مدرک تحصیلی)+ امضاهای مجاز و مهر
  • 20- رتبه بندی یا صورتهای مالی

اتباع خارجی فقط در صورت داشتن پاسپورت و برگه اقامت می توانند کد بورسی دریافت کنند.

این افراد می توانند با ورود به قسمت ثبت نام آنلاین و با وارد کردن اطلاعات فردی خود در کارگزاری توانا ثبت نام آنلاین انجام دهند.

در صورتی که این افراد در سامانه سجام احراز هویت شده باشند می توانند پس از ثبت نام آنلاین فرم های مربوط به ثبت نام را پرینت کرده و پس از ثبت امضا و اثر انگشت به آدرس دفتر مرکزی کارگزاری ارسال نمایید.

بله. کارگزاری توانا مجوز فعالیت در بورس کالا را از سال 1381 اخذ نموده و هم اینک در زمینه های ذیل مشغول انجام فعالیت می باشد: 1. محصولات فلزی : انواع ورق و مقاطع فولادی، مس، آلومینیوم، قلع، فرومولیبدن و ... 2. محصولات پتروشیمی : قیر، انواع پلی اتیلن ، متانول ، روغن پایه ، اسید سولفوریک ، گوگرد و...

می توانید با مراجعه به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه در قسمت میز خدمت نسب به اصلاح مشخصات، رفع ممنوع از فروش، اعلام مغایرت ها، امور قهری، امور توثیق، امور توقیف و امور وکالت را از طریق میز خدمت به صورت غیرحضوری اقدام نمایید.


معاملات :

خیر.امکان انتقال دارای از یک شخص به ضخص دیگر فقط با فروش سهام و بدون مشخص بود افراد امکان پذیر است.

انتقال دارایی در بورس فقط در زمان فوت مالک سهام به وراث قانونی پس از انجام مراحل انحثار وراثت صورت می گیرد.

شما می توانید با ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر در سامانه معاملاتی آنلاین و آفلاین نسبت به انتقال سهام خود به پورتفوی کارگزاری توانا اقدام نمایید.

در حال حاضر با داشتن مبلغ پانصد هزار تومان می توان در بورس اوراق بهادار سرمایه گذاری کرد.

شما می توانید در صورتی که احراز هویتتان در سامانه سجام انجام شده است با مراجعه به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه به آدرس https://ddn.csdiran.irمراجعه نمایید.

این موضوع دلایل مختلفی دارد اما دو علت شایع ترین دلیل این اتفاق است:

1- احتمالا این سهم در کارگزاری دیگری موجود بوده و بعد از روز معاملاتی به کارگزاری اول انتقال پیدا کرده است.توجه داشته باشید که شما می توانید هر سهم را در چندین کارگزاری خریداری کنید اما تنها در یک کارگزاری می توانید به فروش برسانید.

2- احتمال دارد معامله شما از طرف ناظر بازار ابطال شده باشد.در این صورت مبلغ خرید شما به قدرت خریدتان اضافه شده است.

معاملات سازمان بورس و اوراق بهادار از شنبه تا چهارشنبه و در ساعت‌های ۹ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر انجام می‌شود. البته بازار از ساعت 8:45 باز می‌شود و می‌توانید سفارش‌های خود را وارد کنید؛ اما معاملات از ساعت ۹ آغاز می‌شوند. این روند در تمامی روزهای سال، به غیر از پنج‌شنبه و جمعه و تعطیلات رسمی ادامه دارد.

برای پیشگیری از نوسان بیش از حد و افزایش و کاهش‌های ناگهانی، سقفی برای نوسانات بازار در نظر گرفته شده است. در حال حاضر دامنه نوسان روزانه قیمت سهام بورسی و بازار اول و دوم فرابورس در هر روز، نسبت به قیمت پایانی روز گذشته، می‌تواند از ۵+ درصد تا ۵- درصد، تغییر کند. در بازار پایه فرابورس بسته به نوع بازار دامنه نوسان ۳%، ۲% و ۱% است. در روز بازگشایی نماد پس از مجمع، محدودیتی در نوسان وجود ندارد.

قیمت اسمی رقمی است که در اساسنامه شرکت‌ها ذکر می‌شود و معمولا برابر با ۱۰۰ تومان است؛ اما سهم‌ها با این قیمت خرید و فروش نمی‌شوند. عملکرد شرکت و میزان عرضه و تقاضا رقم خرید و فروش سهم را مشخص می‌کند. بنابراین نیازی نیست در تحلیل‌ها و سرمایه‌گذاری خود قیمت اسمی سهم‌ها را در نظر بگیرید.

سامانۀ یکپارچۀ گردآوری، نظارت و انتشار الکترونیکی اطلاعات به نشانی:www.codal.irبه منظور مکانیزه کردن جمع آوری، بررسی و انتشار اطلاعات مالی شرکت های ثبت شده نزد سازمان و سایر اشخاصی که طبق قانون بازار اوراق بهادار ملزم به گزارش اطلاعات خود هستند، طراحی شده است.

گواهینامه حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن یا به اختصار اوراق تسهیلات مسکن، امتیاز استفاده از وام اعطایی مسکن به دارندگان این اوراق می باشد. این اوراق توسط بانک مسکن و بانک ملی ( نماد های تسه و تملی ) به دارندگان حساب‌های سپرده گذاری ممتاز تعلق می گیرد و سپرده گذاران بانک مسکن متناسب با وجه سپرده و دوره زمانی سپرده گذاری خود، از این امتیاز بهره مند می شوند. دارندگان این اوراق می توانند جهت خرید و بازسازی واحد مسکونی از این تسهیلات استفاده نمایند. همچنین فروش اوراق به دیگر متقاضیان دریافت وام امکان پذیر می‌باشد. معاملات اوراق تسهیلات مسکن، ناشی از فروش امتیاز مربوطه توسط سپرده گذاران بانک مسکن و ملی می‌باشد. از سوی دیگر، متقاضیان دریافت وام مسکن می‌توانند با پرداخت ارزش روز اوراق، از این امتیاز استفاده نمایند. بانک مسکن و ملی برای ایجاد بازاری منصفانه و شفاف برای مبادله امتیاز اوراق تسهیلات مسکن، این اوراق را در فرابورس ایران مورد پذیرش قرار داده اند. این اقدام منجر به بهبود وضعیت معاملات و تعیین قیمت منصفانه برای خریداران و فروشندگان اوراق تسهیلات مسکن و سهولت دسترسی به آن گردیده است.

این اوراق سررسید دوساله دارند و در صورت صلاح‌دید تا ۶ ماه دیگر قابل تمدید هستند. بر اساس آخرین دستورالعمل دارندگان اوراق تسه که تا تاریخ سررسید، اوراق را نگه می‌دارند می‌توانند به ازای هر ورق ۵ میلیون ریال وام دریافت کنند. این اوراق مشروط بر آنکه چه فاصله زمانی تا سررسید باقی‌مانده است قیمت‌های مختلفی دارند، ولی معمولا هرچه فاصله زمانی تا سررسید آن بیشتر باشد، این اوراق گران‌تر خواهند بود. بنابراین برای آنکه هزینه سنگینی به شما وارد نشود باید به این نکته توجه کنید.

می توانید با داشتن کد آنلاین کارگزاری توانا از طریق پنل معاملات بر خط ما نسبت به خرید این اوراق اقدام نمایید.

اوراق خزانه اسلامی از اوراق بهادار قابل‌معامله‌ای هستند، که می‌توانند قبل از سر‌رسید، بدون اعمال جریمه به وجه نقد تبدیل شوند. این اوراق توسط دولت‌ها منتشر می‌شوند و سررسیدی زیر یک‌ سال دارند.

هنگامی که یک شرکت افزایش سرمایه می دهد، به نسبت درصد افزایش سرمایه تعداد سهام آن نیز افزایش پیدا می کند. حال به دلیل اینکه سهامداران یک شرکت خواهان حفظ حقوق و منافع خود در شرکت هستند، این انتظار را دارند که بعد از افزایش سرمایه شرکت، درصد مالکیت خود در شرکت را نسبت به قبل از افزایش سرمایه حفظ نمایند. به همین دلیل براساس قانون تجارت این حق برای سهامداران شرکت در نظر گرفته می شود. بر این اساس، درصورتی که یک شرکت سهام جدیدی برای فروش منتشر کند، سهامداران فعلی در خرید این سهام جدید اولویت دارند. به این اولویت درخرید سهام نسبت به سهامداران جدید، حق تقدم خرید سهام گفته می شود.


اعتبارات :

اعتبار نوعی وام با کارمزد مشخص است که کارگزاری در اختیار مشتری قرار داده تا با آن خرید و فورش سهام نماید.

حداقل ارزش روز پورتفوی مشتری 150 میلیون تومان و حداقل گردش ماهیانه 500 میلیون تومان باشد.

در صورت داشتن شرایط اعتبار مشتری محترم می تواند با مراجعه حضوری به شعب کارگزاری توانا نسبت به تکمیل قرارداد های اعتباری و با ارائه چک تضمین نسبت به ثبت درخواست خود اقدم نماید.

1- به نام مشتری باشد

2- به تاریخ دریافت اعتبار باشد

3- در وجه شرکت کارگزاری توانا باشد.

نرخ کارمزد اعتبار سالیانه 23 درصد می باشد که به صورت ماهیانه در حساب بدهی مشتریان منظور می شود.

به تمامی اوراق بهادار بازار اول و دوم بورس و فرابورس اعتبار تعلق می‌گیرد . و تنها موارد زیر استثنا هستند:

1- در صورتی که یک سهم بیش از 50 درصد ارزش پورتفوی مشتری را ایجاد کرده باشد.

2- سهم های مربوط به حق تقدم

3- سهم های بازار پایه قرمز فرابورس

خیر.مبلغ اعتبار فقط برای خرید سهام می باشد و به قدرت خرید مشتریان اضافه می شود.

در صورتی که مشتری اعتباریی درخواست وجه داشته باشد علاوه بر مقدار پول درخواست وجه خود باید اعتبار دریافتی خود را هم در قدرت خرید داشته باشد و این اعتبار باید تا زمان دریافت وجه در قدرت خرید باقی بماند.به طور مثال مشتری ای که 50 میلیون تومان درخواست وجه کرده است در صورتی که 30 میلیون تومان اعتبار دارد باید در قدرت خرید خود مبلغ 80 میلیون تومان نقد داشته باشد.

جهت تسویه اعتبار لازم است مشتری در روز پایانی مهلت اعتبار خود اقدام به فروش سهم به میزان ارزش اعتبار نماید.